Cocktail

Historie parku Yellowstone

Za místo, kde žijí nedobří duchové považovali Indiáni oblast, ze které vytékala řeka Žlutých skal. Nebylo divu: rozlehlé pláně s dýmajícími otvory, některé plné dýmajícího bahna. Z bizarních vápencových útvarů vystřikovala vroucí voda a vše bylo zahaleno v oblacích páry. Ve vzduchu byla cítit síra. Indiáni se této končině vyhýbali. Teprve zpočátku 19. století oblast objevili američtí trampeři.

První seriózní expedice prozkoumala krajinu až v 70. letech. O podivuhodné místo se začali zajímat přírodovědci. Ozývaly se hlasy volající po ochraně unikátních oblastí před těžařskými a železničními společnostmi. Hlasy se postupně změnily v návrh zákona, který byl schválen. Yellowstonský národní park byl vyhlášen v roce 1872 prezidentem USA Ulyssem Simpsonem Grantem. Od roku 1886 převzala ochranu parku americká kavalerie. Kavaleristé zabránili nejhorším projevům vandalismu a pytláctví.

V roce 1908 se počet návštěvníků parku zvýšil na 18 000. Pár let poté projel branami parku první automobil a další nápor turistů sílil. V té době už bylo jasné, že armáda park neochrání pokud návštěvníci nezmění své chování. Proto vznikla roku 1915 instituce, která si vedle ochranářské funkce vzala za cíl organizovat vzdělávací programy a seznamovat veřejnost s neopakovatelností yellowstonské přírody.

Stejnokroje kavaleristů nahradily typické uniformy příslušníků Národní parkové služby - Rangers. Rangeři jsou dnes ostražitými strážci a vzdělanými odborníky. Jejich přezdívka se používá pro strážce rezervací na celém světě. V suchém létě roku 1988 park zachvátil velký požár. Tisíce hasičů tehdy marně bojovaly s ohněm, který uhasily až deště a příchod zimy. Někteří ekologové vyslovují názor, že velké požáry se na tomto území čas od času (asi po 200 letech) opakují jako samočisticí ekologický obrodný proces.

Kam pokračovat?

Partneři

ESO travel

Informace a zajímavosti o národním parku Yellowstone pro vás připravuje cestovní kancelář ESO travel, vítěz TTG Travel Awars 2011 v kategorii Nejlepší touroperátor pro Ameriku.

Spolupracujte s námi

Chcete se stát partnerem tohoto webu a zviditelnit sebe a své služby?
Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@yellowstone.ihned.info